Polityka i spoleczenstwo

A więc wojna! Wiadomo, co Nawrocki zrobi po ślubowaniu sędziów. "Żadną miarą nie uznaje"

10 kwietnia 2026, 06:48811 wyswietlen
Udostępnij:

Zbigniew Bogucki przekazał, że prezydent Karol Nawrocki „nie uznaje tego, co zdarzyło się w Sejmie”. Chodzi o ślubowanie nowych sędziów TK. Pałac prezydencki ma już plan dalszych działań, który zakłada dolanie oliwy do ognia. Nawrocki strzela foszka Najpierw suche fakty: w czwartek w Sejmie odbyło się ślubowanie sześciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem, zastosowano zasadę „wobec prezydenta bez udziału prezydenta”. Tyle że Pałac Prezydencki uważa, że przesadzono, ostro krytykuje sam fakt, że zorganizowano ceremonię. Zwołano konferencję prasową szefa Kancelarii Prezydenta Zbigniewa Boguckiego, na której przedstawiono, co nas teraz czeka. — Pan prezydent żadną miarą nie uznaje tego, co zdarzyło się dziś w Sejmie, za ślubowanie, bo to można co najwyżej nazwać farsą polityczną, groteską. Ślubowanie powinno odbyć się wobec prezydenta, a więc w jego obecności — oświadczył współpracownik Nawrockiego. Dodał, że „to jest psucie instytucji państwa, łamanie Konstytucji”. — Prezydent stoi na stanowisku, że te działania są niezgodne z ustawą o statusie sędziów, ale także godzą w zasady konstytucyjne — wskazał szef KPRP. Co teraz zrobi prezydent? Co więc w takiej sytuacji zrobi Nawrocki? Bogucki powiedział, że prezydent złoży w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. — Prezydent postępuje ścieżką konstytucyjną, a nie ścieżką bezprawia,

A więc wojna! Wiadomo, co Nawrocki zrobi po ślubowaniu sędziów. "Żadną miarą nie uznaje"

Zbigniew Bogucki przekazał, że prezydent Karol Nawrocki „nie uznaje tego, co zdarzyło się w Sejmie”. Chodzi o ślubowanie nowych sędziów TK. Pałac prezydencki ma już plan dalszych działań, który zakłada dolanie oliwy do ognia.

Nawrocki strzela foszka

Najpierw suche fakty: w czwartek w Sejmie odbyło się ślubowanie sześciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem, zastosowano zasadę „wobec prezydenta bez udziału prezydenta”. Tyle że Pałac Prezydencki uważa, że przesadzono, ostro krytykuje sam fakt, że zorganizowano ceremonię. Zwołano konferencję prasową szefa Kancelarii Prezydenta Zbigniewa Boguckiego, na której przedstawiono, co nas teraz czeka.

Pan prezydent żadną miarą nie uznaje tego, co zdarzyło się dziś w Sejmie, za ślubowanie, bo to można co najwyżej nazwać farsą polityczną, groteską. Ślubowanie powinno odbyć się wobec prezydenta, a więc w jego obecności — oświadczył współpracownik Nawrockiego.

Dodał, że „to jest psucie instytucji państwa, łamanie Konstytucji”. — Prezydent stoi na stanowisku, że te działania są niezgodne z ustawą o statusie sędziów, ale także godzą w zasady konstytucyjne — wskazał szef KPRP.

Co teraz zrobi prezydent?

Co więc w takiej sytuacji zrobi Nawrocki? Bogucki powiedział, że prezydent złoży w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. — Prezydent postępuje ścieżką konstytucyjną, a nie ścieżką bezprawia, którą prezentuje dzisiejsza większość rządowa — pogroził palcem. — Prezydent nie ma terminu co do przyjęcia ślubowania. Obecna ustawa nie używa ani terminu „niezwłocznie”, ani wyrażonego w dniach czy miesiącach. Mogą być sytuacje, kiedy prezydent ma wątpliwości co do procedury. Dzisiaj jedynym organem, który może to rozstrzygnąć — starał się wmówić wszystkim Bogucki, że to jego racja jest najmojsza.

Dodał, że „dopóki nie będzie stanowiska Trybunału Konstytucyjnego, nie będzie działań prezydenta”. — Jeżeli mamy do czynienia z sędziami, którzy poza prawem podejmują działania, to mamy pytania o nieskazitelność ich charakteru. Nie minął nawet miesiąc, a zdecydowali się pójść drogą poza prawem — podsumował szef KPRP.

Źródło: Onet

Udostepnij artykul

Komentarze

Ladowanie...

Dodaj komentarz