Była 11:40, gdy Nawrocki zrobił rachunek sumienia. "Właśnie podpisałem"
Tuż przed południem Karol Nawrocki - w wyraźnie dobrym humorze - krótko podsumował swoją prezydencką działalność. "Zabieram się do dalszych obowiązków i życzę wszystkim miłego dnia" - napisał zarobiony prezydent.

Tuż przed południem Karol Nawrocki – w wyraźnie dobrym humorze – krótko podsumował swoją prezydencką działalność. „Zabieram się do dalszych obowiązków i życzę wszystkim miłego dnia” – napisał zarobiony prezydent.
Karol Nawrocki wetuje na potęgę
Karol Nawrocki szybko oswoił się z rolą prezydenta, na którą namaścił go Jarosław Kaczyński i po kilku miesiącach już bardzo pewnie czuje się w Pałacu Prezydenckim. Objawia się to w pokrzykiwaniu podczas wystąpień na uroczystościach, wchodzeniu w kompetencje rządu albo aplikowaniu sobie snusa w miejscach publicznych bez żadnego skrępowania. Prezydent bardzo lubi mówić o sobie w trzeciej osobie i podkreślać, że jest prezydentem, o czym przekonał się niedawno reporter TVN24. No, i jeszcze te weta, przez które przylgnął do niego pseudonim „wetomat”.
Ale trudno się tej ksywce dziwić, w końcu Karol Nawrocki w ciągu ostatnich kilku miesięcy użył weta więcej razy niż Lech Kaczyński w ciągu ponad czterech lat i niewiele mniej niż Lech Wałęsa w pięć lat. Łącznie – od 6 sierpnia 2025 roku do 19 czerwca 2026 roku Karol Nawrocki zawetował 37 ustaw.
Rachunek sumienia prezydenta
W piątek tuż przed południem prezydent pokusił się o krótkie podsumowanie swojej działalności, a przy okazji ogłosił, że podpisał sześć ustawek. Znaczy się – ustaw.
„Właśnie podpisałem 6 ustaw, które za chwilę staną się elementem systemu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Zaakceptowałem:
1. Uproszczenia w rozliczaniu podatków.
2. Nowelizację integrującą interpretacje podatkowe w jednym serwisie.
3. Ustawę dopasowującą zarządzanie kryzysowe do współczesnych zagrożeń.
4. Utworzenie służb lotniczych w Policji i Straży Granicznej.
5. Powołanie Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.
6. Ustawę chroniącą Polaków przed uciszaniem krytyki w debacie publicznej.
Konsekwentnie podpisuję te ustawy, które stanowią dobre prawo i odmawiam wyrażenia zgody na te szkodliwe dla Polski i Polaków. 229 ustaw podpisałem. 37 ustaw zawetowałem. Ponad 85% ustaw uzyskało moją akceptację. Zabieram się do dalszych obowiązków i życzę wszystkim miłego dnia!” – napisał wyraźnie uradowany Karol Nawrocki.
Dzień dobry, Polsko 🇵🇱
Właśnie podpisałem 6 ustaw, które za chwilę staną się elementem systemu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Zaakceptowałem:
1. Uproszczenia w rozliczaniu podatków.
2. Nowelizację integrującą interpretacje podatkowe w jednym serwisie.
3. Ustawę…— Karol Nawrocki (@NawrockiKn) June 19, 2026
Zapewne najwięcej będzie mówić się teraz o ustawie dotyczącej uproszczenia w rozliczaniu podatków. W praktyce zakłada ona m.in. likwidację obowiązku raportowania krajowych schematów podatkowych (MDR) oraz w zakresie podatku VAT i akcyzowego, czego nie wymagają obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa unijnego. Porządkuje też przepisy i ogranicza częstotliwość składania formularzy MDR.
W ustawie znalazły się także artykuły, które mają doprecyzować regulacje o terminach ulegających wydłużeniu, jeśli koniec terminu przypada na sobotę lub dzień wolny, a także których celem jest doprecyzowanie zapisów dotyczących zaokrąglania odsetek za zwłokę.
Źródło: Polsat News
Udostepnij artykul
