Polityka i spoleczenstwo

Prokuratura reaguje na ucieczkę Ziobry do USA. Jaśniej się nie da! "Zostanie skierowany wniosek do ambasady"

11 maja 2026, 10:50352 wyswietlen
Udostępnij:

– Prokuratura i prokuratorzy od początku mieli rację twierdząc, że konieczne jest tymczasowe aresztowanie podejrzanego – powiedział rzecznik prokuratury o kolejnej ucieczce Zbigniewa Ziobry. I zdradził, jakie będą kolejne kroki w jego sprawie. Z Węgier do USA Saga z uciekaniem Zbigniewa Ziobry zdaje się nie mieć końca. Wydawało się, że Węgry będą pierwszym i ostatnim przystankiem byłego ministra sprawiedliwości przed spotkaniem z polską prokuraturą. Tym bardziej, że wybory na Węgrzech przegrał Viktor Orban i wiele wskazywało na to, że nowa władza wyda Ziobrę polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Stało się jednak inaczej, bo Ziobro dosłownie na kilka godzin przed przekazaniem władzy Peterowi Magyarowi wydostał się z Budapesztu i wylądował w Stanach Zjednoczonych. – Jestem w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj przyleciałem. Poruszam się po raz trzeci po USA. To niezwykle piękny kraj, najsilniejsza demokracja świata, nasz sojusznik, gwarant bezpieczeństwa Polski – mówił w niedzielę polityk PiS na antenie Telewizji Republika. Ziobro przekonywał, że wcale nie jest uciekinierem: on po prostu… nie przebywał w kraju, gdy wymiar sprawiedliwości zaczął swoje dotyczące go działania. – Sądu się nie obawiam. Przed każdym sądem stanę chętnie. Niezawisły sąd amerykański na pewno jest sądem niezawisłym, więc jeżeli chcą wytaczać sprawę ekstradycyjną to proszę bardzo – oświadczył polityk PiS. –

Prokuratura reaguje na ucieczkę Ziobry do USA. Jaśniej się nie da! "Zostanie skierowany wniosek do ambasady"

– Prokuratura i prokuratorzy od początku mieli rację twierdząc, że konieczne jest tymczasowe aresztowanie podejrzanego – powiedział rzecznik prokuratury o kolejnej ucieczce Zbigniewa Ziobry. I zdradził, jakie będą kolejne kroki w jego sprawie.

Z Węgier do USA

Saga z uciekaniem Zbigniewa Ziobry zdaje się nie mieć końca. Wydawało się, że Węgry będą pierwszym i ostatnim przystankiem byłego ministra sprawiedliwości przed spotkaniem z polską prokuraturą. Tym bardziej, że wybory na Węgrzech przegrał Viktor Orban i wiele wskazywało na to, że nowa władza wyda Ziobrę polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Stało się jednak inaczej, bo Ziobro dosłownie na kilka godzin przed przekazaniem władzy Peterowi Magyarowi wydostał się z Budapesztu i wylądował w Stanach Zjednoczonych.

– Jestem w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj przyleciałem. Poruszam się po raz trzeci po USA. To niezwykle piękny kraj, najsilniejsza demokracja świata, nasz sojusznik, gwarant bezpieczeństwa Polski – mówił w niedzielę polityk PiS na antenie Telewizji Republika. Ziobro przekonywał, że wcale nie jest uciekinierem: on po prostu… nie przebywał w kraju, gdy wymiar sprawiedliwości zaczął swoje dotyczące go działania.

– Sądu się nie obawiam. Przed każdym sądem stanę chętnie. Niezawisły sąd amerykański na pewno jest sądem niezawisłym, więc jeżeli chcą wytaczać sprawę ekstradycyjną to proszę bardzo – oświadczył polityk PiS. – Kiedyś ci, którzy dziś dopuszczają się tak rażących nadużyć państwa prawa, muszą ponieść za to odpowiedzialność. Myślę, że w przyszłości odegram w tym pewną rolę. A dziś stawiam temu oczywiście czoła. Nie ulegam bezprawiu, nie ulegam też kłamstwu, nie ulegam przemocy i walczę słowem pogroził obozowi władzy.

Prokuratura reaguje

W poniedziałek głos ws. kolejnej ucieczki Zbigniewa Ziobry zabrał rzecznik Prokuratury Krajowej. – Wszystko wskazuje na to, że podejrzany Zbigniew Ziobro postanowił kontynuować ucieczkę. Bez żadnej satysfakcji należy stwierdzić, że prokuratura i prokuratorzy od początku mieli rację twierdząc, że konieczne jest tymczasowe aresztowanie podejrzanego — powiedział Przemysław Nowak.

— Mieli również rację twierdząc, że potrzebne jest natychmiastowe i niezwłoczne wdrożenie poszukiwań międzynarodowych. A Zbigniew Ziobro nie jest osobą poszukiwaną międzynarodowo. Ani wczoraj nie był poszukiwany, ani dzisiaj nie jest poszukiwany. Mógł swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej — tam, gdzie nie jest potrzebny polski paszport — dodał Nowak.

Rzecznik prasowy zdradził też, jakie prokuratura podejmie teraz dalsze kroki ws. Ziobry. Nowak zapowiedział, że prokuratura zbada, czy Ziobrze ktoś pomagał w ucieczce i wystosuje pismo do ambasady Stanów Zjednoczonych. — Dzisiaj zostanie również skierowany wniosek do ambasady USA o udzielenie informacji, czy Marcinowi Romanowskiemu i Zbigniewowi Ziobrze zostały wydane wizy — przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.

Źródło: Onet

Udostepnij artykul

Komentarze

Ladowanie...

Dodaj komentarz