Zełenski odesłał order kurierem, już nawet prof. Dudek złapał się za głowę! "Zniewaga"
- Karol Nawrocki chciał demonstracji, no to ją ma - mówił prof. Antoni Dudek o zachowaniu Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy po prostu zapakował Order Orła Białego, zamówił kuriera i odesłał go do Polski.

– Karol Nawrocki chciał demonstracji, no to ją ma – mówił prof. Antoni Dudek o zachowaniu Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy po prostu zapakował Order Orła Białego, zamówił kuriera i odesłał go do Polski.
Zełenski odesłał order
W piątek Karol Nawrocki ogłosił decyzję: Wołodymir Zełenski straci Order Orła Białego. To efekt szokującego ruchu prezydenta Ukrainy, który nadał wojskowej jednostce imię „Bohaterów UPA”. To wywołało falę sprzeciwu w Polsce, ponieważ tym samym Zełenski uczcił formację, która odpowiada za zamordowanie Polaków na Wołyniu. Umówmy się: napisać, że prezydentowi Ukrainy zabrakło politycznego wyczucia, to nie powiedzieć nic. I Nawrocki się odpalił.
– Prezydent Rzeczypospolitej jest wielkim mistrzem Orderu Orła Białego i ma obowiązek stać na straży honoru tego najwyższego odznaczenia państwowego. Obowiązek ten spoczywa również na Kapitule Orderu Orła Białego. Dlatego wobec zgody prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na nadanie jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy nazwy Bohaterów UPA po konsultacji z Kapitułą podjąłem decyzję o odebraniu Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy – uzasadniał swoją decyzję Nawrocki.
W odpowiedzi Wołodymir Zełenski oświadczył, że odesłał Nawrockiemu Order. – Wierzyliśmy, że Order Orła Białego, przyznany w 2023 roku, był przeznaczony dla Narodu Ukraińskiego i naszej armii. Tak właśnie powiedziano w tamtym czasie. Dziś odesłałem Order Prezydentowi Polski. Wierzę, że przyszłość potwierdzi szacunek, na jaki zasługują Ukraińcy – napisał prezydent Ukrainy. Na tym się jednak nie skończyło, ponieważ Zełenski pokazał też zdjęcia Orderu w… paczce gotowej do wysłania. Można się obrazić, unieść honorem, ale odsyłać odznaczenie państwowe kurierem jak bluzkę z Zary? Nie jest to ruch, który ma załagodzić konflikt.
Demonstracja, o którą prosił się Nawrocki
Do całego zamieszania odniósł się prof. Antoni Dudek w rozmowie z Wirtualną Polską. – Jest to demonstracja Zełenskiego, podobnie jak cały wpis, który temu towarzyszy, bo mógł to odesłać bez żadnego komentarza. Natomiast Karol Nawrocki chciał demonstracji, no to ją ma – powiedział ceniony politolog i dodał, że „za chwilę będziemy mieli kolejne tego typu zniewagi ze strony ukraińskiej”.
– Dwie strony uznały, że czas skończyć politykę przyjaźni i zdaje się, że to znajduje po obu stronach coraz większą aprobatę. Mamy grupę ludzi, która uważa, że dzisiaj największym zagrożeniem dla Polski jest nacjonalizm ukraiński, więc oni się będą nakręcać tym. Z tego też wzięła się zła decyzja Nawrockiego o odebraniu orderu – podsumował prof. Dudek.
Oni też zwrócili Order Orła Białego
Orderów Orła Białego zrzekli się też: szef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar oraz byli prezydenci Ukrainy: Petro Poroszenko, Wiktor Juszczenko, a teraz do tego grona dołączył Leonid Kuczma. „W związku z decyzją prezydenta Polski Karola Nawrockiego o pozbawieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderu Orła Białego podjąłem decyzję o zrzeczeniu się tego odznaczenia, którym miałem zaszczyt zostać uhonorowany w 1997 r.” — napisał Leonid Kuczma w oświadczeniu.
Źródło: Wirtualna Polska
Udostepnij artykul
